Kálí - Bohyně nebo Démonka

15. 03. 2010 | † 30. 09. 2015 | kód autora: eAI

 

Kálí


Je známo, že Kálí obchází místa, kde se spalují mrtví. Doprovází ji zlověstný pes, který oblizuje a skáče po hlavách, jež Kálí nese v jedné ruce. Ve východní Indii ji také často vyobrazují, jak zběsile pobíhá po bojišti posedlá touhou po krvi. Všechny nepřátele zašlápne a vypráví se, že celý vesmír se otřese, když Kálí vítězně a zuřivě zaduje na trubku.
(T. R. Blurton)

DALŠÍ JMÉNA A SYNONYMA UŽÍVANÁ V JINÉM KRAJI ČI V JINÉ DOBĚ:
KÁLI;
ČERNÁ;
ČERNÁ BOHYNĚ;
PARVATÍ (často je považována za hrozivou podobu bohyně Parvatí);


KÁLÍ
Kálí je považována za bohyni zkázy;
Kálí je považována za bohyni zmaru;
Kálí je považována za bohyni bitev a válek;
Kálí je považována za bohyni matku;
Kálí je považována za bohyni matku v jejím ničivém aspektu;
Kálí je považována za bohyni přírody;
Kálí je považována za bohyni přírody v jejím ničivém aspektu;
Kálí je považována za bohyni katastrof;
Kálí je považována za bohyni epidemie;
Kálí je považována za bohyni nemocí;
Kálí je považována za bohyni znovuzrození;
Kálí je považována za vražedkyni démonů;
Kálí je považována za bohyni šakalů;
Kálí je považována za bohyni smrti;
Kálí je považována mnohdy za manželku boha Šivy
etc


JAK JÍ POZNÁME:
Na obrazech a sochách má často rozcuchané vlasy, vyceněné zuby a většinou je zobrazována i se zlým hrozivým výrazem. Někdy má na tváři, na jazyku či na zubech (které jsou někdy zobrazené jako tesáky nějakého dravého zvířete) stopy krve. na rukách má často i zvířecí drápy či alespoň dlouhé hrozivé nechty. Někdy je zobrazována s manželem Šivou, někdy i v té podobě, že na něm leží. Podobně jako další hinduističtí bohové má vícero párů paží. Někdy osm, někdy deset, dvanáct i více. Jordan ve své encyklopedii (viz použitá literatura) uvádí dokonce číslo osmnáct. Často je tato bohyně zobrazována celá nahá a nebo jen spoře oblečená. Téměř vždy má černou pleť. Může mít přívěšky z lidských lebek (většinou jsou to lebky malé, jakoby dětské), korunu z lidských hlav a náhrdelník, který je tvořen též z lebek (je buď na krku, nebo ho drží v ruce a nebo může být v podobě opasku etc). Ovšem někdy jí můžeme spatřit i v mnohem hrozivější podobě e.c. tak, že má opasek z lidských paží, dětských tělíček a nebo místo opasku a náhrdelníku může mít na sobě omotané hady. Dětská tělíčka má zavěšena někdy i v uších v podobě náušnic. Může mít v ruce i useknutou lidskou hlavu, nebo dýku či meč. Zobrazována je též jako upír sající krev z lidí - většinou z mrtvol e.c. na bojištích či hřbitovech. Možná i proto jí zakladatel novodobé satanské církve Anton Szandor LaVey zařadil v Luciferově knize a Leviathanově knize mezi jména pekelná. Kálí je též uctívána v některých neokultech orientujících se převážně na černou magii, čarodějnictví či některé formy satanismu.


DOBA UCTÍVÁNÍ A PAMÁTKY
Uctívaná byla dle Jordana (viz použitá literatura) od roku 400 našeho letopočtu, ale dle některých zdrojů byla uctívána již před tímto rokem. V Indii i v některých dalších částech světa je uctívána do současnosti. Zachycena je exempli causa v některých puránských textech a nebo též v eposu Rámájana. Památky zobrazující tuto bohyni najdeme i dnes poměrně často v celé Indii v podobě soch a obrazů. V Kalkatě v Chore Bagan Art Studiu najdeme například její zobrazení, které je asi z roku 1895. Na tomto lidovém tisku kráčí bohyně Kálí, majíce vyplazen jazyk a majíce na sobě připevněno mnoho lidských trofejí, přes bojiště plné mrtvol a překračuje svého mrtvého manžela Šivu.


LEGENDA O VZNIKU KÁLÍ
Někde je Kálí spojována s bohyní Durga. Jinde zas je považována za dceru této bohyně. V Bengálských mýtech (viz použitá literatura) najdeme zmínku vycházející ze spisu Déví maháthmja. Píše se zde, že bohyně Kálí se zrodila z perzonifikované zuřivosti divoké bohyně Durga. Legenda popisuje to, jak krásná bohyně Durga propadne velikému vzteku, její tělo zčerná a z jejího čela doslova vylétne ošklivá a zuřivá Kálí.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.