Loki - Bůh

15. 03. 2010 | † 30. 09. 2015 | kód autora: eAI

 

Loki


"V severských mýtech je role Lokiho vskutku ďábelská. Vystupuje zde jako nepřítel bohů a jeho jedinou motivací je touha ničit. Stejnou roli pak zastane i v bitvě, která se odehraje na konci světa. Přirozeně existují podobnosti s postavou ďábla v křesťanské mytologii, což by mohlo později do určité míry ovlivnit světonázor Seveřanů."
(R. I. Page: Severské mýty)


Ač je mnohdy Loki označován za ekvivalent křesťanského ďábla a ač je jeho jméno zařazeno mezi jména pekelná v Satanské bibli od Antona S. LaVeye, není jeho "satanská" úloha tak jednoznačná. Někteří lidé, zajímající se o severské mýty, přímo tuto teorii odmítají. Pro laika je spíš role Lokiho v severských mýtech mírně úsměvná. Loki například uzavírá sázku se skřítky o svou hlavu. Dále se třeba přestrojuje za mouchu, aby mohl "obtěžovat" skřítky a v jednom mýtu dokonce v podobě mouchy štípal do víček skřítka Brokkra. Jestliže jsou nějaké mýty podobné pohádkách, tak právě v této podobnosti jakoby vedla severská mytologie. Loki se často proměňuje za jiné tvory a dokonce i za jiné bohy a tím je matoucí.


LOKI
LOKI je považován za boha i za démona;.
LOKI je považován za boha lsti;
LOKI je považován za boha falše;
LOKI je považován za boha podvodu;
LOKI je považován za boha zlomyslnosti;
LOKI je považován za boha úskočnosti;
LOKI je považován za boha zhouby;
LOKI je považován za boha neštěstí;
LOKI je považován za boha zla;
LOKI je považován za boha vrtkavosti;
LOKI je považován za boha krádeží;
etc

LOKI je synem obra Fárbautiho.
LOKI je synem Laufeyi (někdy je označována jménem Nála), manželky obra Fárbautiho.


JEHO DALŠÍ JMÉNA A SYNONYMA
Lopt


LITERÁLNÍ PRAMENY
Mladší Eda (Snorri Sturluson);
Gesta Danorum (Saxo Grammaticus).


JAK HO POZNÁME:
LOKI vystupoval v mnoha podobách. Například jako:
Moucha;
Klisna;
Blecha;
Sokol;
Tuleň;
Losos;
Stará žena;
etc.


MÍSTA UCTÍVÁNÍ:
Island, Severské země, Evropa ...


LOKI A LOGI

Mýtus o zápase mezi Lokim a Logim je též tak trochu úsměvná záležitost. Loki začne "zápas jedlíků". Tento zápas však nepokládejme za nějaký hrdinský mýtus. Celá tato podivná soutěž se točila kolem toho, kdo toho dokáže více sníst. Loki se zde opět vsadil, že nikdo není lepší (resp. rychlejší) než on sám. Proti Lokimu byl "nasazen" Logi. Logi je zástupce živlu ohně, takže je všespalující, což Loki nemohl tušit. Logi pochopitelně soutěž v pojídání vyhrál a krom připraveného masa snědl i kosti a mísu. Mnohdy se Loki v mýtech projevoval jako postavička nemající respekt a jako postavička, která by měla jakoby za úkol rozveselit obecenstvo (mnohdy by se i skoro hodilo použít slova "směšná postavička").


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.